מכון עתים פרשת וזאת הברכה
תפריט מרכזי - עתים123
ברוכים הבאים אל פרשת וזאת הברכה
הפרשה נמצאת בספר דברים מפרק ל"ג, פסוק א' – פרק ל"ד, פסוק י"ב
הפרשה מתחילה במילים:
וְזֹאת הַבְּרָכָה, אֲשֶׁר בֵּרַךְ מֹשֶׁה, אִישׁ הָאֱלֹהִים, אֶת-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, לִפְנֵי מוֹתוֹ
תקציר הפרשה

פרשת וזאת הברכה, היא הפרשה האחרונה בספרי התורה, ובה מסתיים למעשה רצף הקריאות בתורה. היא נקראת תמיד בחג 'שמיני עצרת' ולכן חג זה נקרא גם חג 'שמחת תורה'.

בפרשה, מברך משה את שבטי ישראל לפני מותו. לכל שבט מייחד משה ברכה משלו. לאחר הברכות, משה עולה להר נבו והאל מראה לו מרחוק את כל הארץ. שם משה מת ונקבר במקום אשר איש אינו יודע היכן הוא נמצא. בני ישראל בוכים ומתאבלים על משה שלושים יום ויהושע מחליף אותו. התורה מסתיימת באמירה שמשה היה גדול הנביאים של עם ישראל.

כתיבת דרשה

ב-מדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

ב-מאגר הדרשות תוכלו למצוא מגוון דרשות שכתבו תלמידים בשנים קודמות, ויכולות לתת לכם השראה.

והנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על פרשת וזאת הברכה:

ברכות ואיחולים

פרשת וזאת הברכה, היא פרשה של ברכות. כל שבט מקבל את הברכה המיוחדת לו.

האם יש ברכה שאהבתם במיוחד? בדרשה תוכלו לברך את עצמכם וכן תוכלו לבקש ממשפחתכם שתברך אתכם.

יציאה לדרך חדשה

סיום התורה בפרשת וזאת הברכה, הוא למעשה גם סיום מסעות בני ישראל במדבר. תכף הם יתחילו דרך חדשה בחציית הירדן לארץ כנען בהנהגת יהושע.

איך לדעתכם יוצאים לדרך חדשה? בדרשתכם, תוכלו לכתוב על יציאה לדרך חדשה בגיל ההתבגרות למשל. תוכלו לקשר בין דרככם לדרכם של בני ישראל.

מעגליות והמשכיות

פרשת "וזאת הברכה" נקראת בשמחת תורה. תוכלו לקשר בין שמחת התורה לבין שמחת בת או בר המצווה. תוכלו לקשר בין המעגליות של הקריאה בתורה, המתחילה ומסתיימת באופן קבוע, לבין תהליך ההתבגרות וההמשכיות המשפחתית שלכם.

הר נבו

הר נבו, עליו עמד משה וממנו ראה את הארץ המובטחת אליה נאסר עליו להיכנס, הפך לסמל (תוכלו לקרוא על כך בהרחבה בנספח התרבות). "נבו" הוא סמל לדבר שרוצים בו מאד, אך לא משיגים אותו.

האם בחייכם ישנם "הרי נבו"? האם היה משהו בחייכם שהיה "הר נבו" והפך למשהו מושג?

תרבות

לפניכם מספר יצירות תרבותיות העוסקות בפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

שיר השירים
רחל המשוררת

משה מביט אל כנען מעל הר נבו. הוא קרוב להיכנס, אבל זה לא יקרה. אלוהים מעניש אותו על-כך שהכה בסלע במקום לדבר אליו, ומשה לא יגיע. רק מנגד יראה את הארץ ואליה לא יבוא.

שנים רבות לאחר מותו, תיזכר בהר נבו משוררת צעירה וחולה, שיכלה להביט על הבית החדש שבחרה לה אבל נאסר עליה להתקרב אליו שוב.

הייתה זו רחל בלובשטיין, הידועה כמשוררת רחל (1890–1931). רחל עלתה לארץ ישראל בגיל צעיר מרוסיה, חיה בקבוצת דגניה א' ואהבה את המקום מאוד. כשהתגלה שהיא חולה במחלת השחפת המסוכנת, הוחלט שעליה לעזוב את המקום.

רחל חשה בודדה, נבגדת ועזובה. געגועיה לכנרת ולדגניה הביאו אותה לכתוב קובץ שירים ששמו "נבו" – אפשר להביט על המקום, אך אסור להיכנס אליו. קובץ שירים נוסף שכתבה רחל נקרא "מנגד" מתוך הזדהות עם משה שראה את הארץ מנגד אבל לא בא אליה.

* השיר "מנגד" (מילים)
* על רחל המשוררת באתר "ויקיפדיה"

העשרה

כאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

עד 120!!!

כולנו מאחלים לעצמנו שנות חיים ארוכות, טובות ובריאות. משה שנפטר בגיל מאה ועשרים, ראה היטב והיה מלא מרץ.
לכן, כשאנו מאחלים איחולים ליום הולדת, מקובל לברך ב-"עד 120!!!!", כמו משה רבנו.

וכשמברכים אדם מבוגר, או מזכירים משיהו מבוגר שנפטר, אומרים לפעמים ש-"לֹא כָהֲתָה עֵינו, וְלֹא נָס לֵחֹה" (ספר דברים, פרשת וזאת הברכה, פרק ל"ד, פסוק ח') – כמו משה רבנו, גם הוא נפטר בבריאות וכשהוא צלול וערני. הלוואי על כולנו.

הפטרה

נושא ההפטרה

הפרק הפותח את ספר יהושע: חיזוק יהושע, ממשיכו של משה, קריאה להתכונן למעבר הירדן וקריאה לשבטי ראובן גד וחצי המנשה, לעמוד בהתחייבותם לעזור לאחיהם בכיבוש הארץ, לפני שינחלו בעבר הירדן המזרחי.

הקשר לפרשה

המשך ישיר לסוף ספר דברים והתורה: בסוף הפרשה מת משה וההפטרה ממשיכה לספר את שקרה לאחר מותו – החלפתו על ידי יהושע וההכנה לכניסה לארץ.

Copyright © 2008 Machon Itim - The Jewish Life Information Center. All rights reserved. Concept by
מפת האתרתנאי שימוש והצהרת פרטיות